[row] [span12]
[row_in] [span8]

[button text=”Özgeçmiş” link=”http://pkaya.com/özgecmis.jpg” style=”default” size=”normal” target=”_self” display=”inline” icon=”cloud”] [button text=”Satın Al” link=”http://pkaya.com/magaza” style=”default” size=”normal” target=”_self” display=”inline” icon=”cloud”] [/span8] [/row_in]
[/span12] [/row]

iOS 11 büyük bekleyiş ve bitmek bilmeyen dedikoduların ardından 5 Haziran akşamında WWDC17 etkinliği sırasında duyuruldu. Peki, iOS 11 içerisinde nasıl gizler barındırıyor ve bize neler sunuyor. İşte iOS 11 için 12 gizli özellik karşınızda!

iOS 11’in gizli özellikleri:

Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi, geçmiş sürümlere oranla hayli büyük geliştirme ve yenilik ile karşımıza çıktı. iPhone modelleri ve iPad modelleri için gelecek olan yeni işletim sistemi versiyonu birbirinden ilginç özellikleri bizlere sunacak. WWDC17 sırasında Apple bu özellikleri açıklasa da sizler için kıyıda köşede kalmış gizli özellikler ShiftDelete.net sitesi tarafından derlendi.

İşte o bilgiler

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299649-1.

1. iPad için: Birden fazla uygulamayı sürüklemek

Artık birden fazla uygulamayı seçebilip, işlem yapabileceğiz. Normalde uygulamaları çoklu seçim ile sürükleyemiyor olsak da iOS 11 bu eksikliğe iPad üzerinde son veriyor. Böylece çok zorlanmadan seçtiğiniz uygulamaları başka sayfaya veya klasöre atabileceksiniz.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299650-1.

2. Siri ile yazışma özelliği

Apple’ın hem iOS hem de macOS için sunduğu akıllı asistan Siri artık sadece ses komutları üzerinden çalışmayacak. Ayarlar bölümündeki Siri menüsü üzerinden yazışma ile komut sistemini aktif edebilirsiniz.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299654-1.

3. Özelleştirilebilir Denetim Merkezi

Denetim Merkezi, iOS 11 ile tamamen değişiyor. Hem arayüz anlamında hem de erişilebilirlik anlamında bizi büyük yenilikler karşılıyor. Artık Ayarlar > Denetim Merkezi menüsü üzerinden burada bulunan simgeleri düzenleyebilir, ekleme yapabilir ve istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299655-1.

4. Ana ekranda video kaydı

Denetim Merkezi’ne ekran için kayıt özelliği ekleyebilir ve böylece bulunduğunuz ekranın video kaydını kolayca alabilirsiniz. Video kaydına başladığınızda, ekranın üzerinde mavi bir bildirim çubuğu kaydınızı tutuyor. Kaydı sonlandırmak istediğinizde tek yapmanız gereken, bu mavi çubuğadokunmak.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299656-1.

5. Tek elle kullanılabilen klavye

iPhone modelleri boyut olarak ve ekran olarak genişledikçe, iOS klavyesinikullanmak da gerçekten zorlaştı. iPhone 5 zamanında kolayca tek elle klavye kullanılabilirken, iPhone 6 ve sonrasında bunu yapmak zorlaştı. Şimdiyse iOS 11 tek elle kullanılabilen klavye imkanı sunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken klavye üzerindeki küre simgesini seçmek ve kullandığınız elinize göre sağ veya sol tarafta bulunan klavye arayüzüne dokunmak.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299657-1.

6. Kilit ekranında bildirim sınıflandırılması

Artık kilit ekranında da tüm bildirimlere kolayca ulaşabileceksiniz. Sınıflandırma sayesinde ekranı sola kaydırarak bildirimlerinizi kilit ekranı üzerinde görebiliyorsunuz.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299658-1.

7. Yeniden tasarlanan Saklama Alanı ve iClould alanı

Uzun süredir görmeye alıştığımız Saklama Alanı ve iClould Kullanımı basitçe iPhone Storage haline geldi. Ayrıca üst kısma kullanım dağılımını gösteren bir bar eklendi. Uygulamalar ise kapladıkları alanlara göre sıralanıyor.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299659-1.

8. iPad klavyesi için yeni fonksiyonlar

iPad Pro kullanırken herhangi bir karakterin üzerinde gelip, aşağı kaydırma hareketi yaptığınızda o karaktere bağlı alternatif karakterler görüntülenebiliyor.

9. Kullanılmayan uygulamalar

iPhone Storage için yeni gelen bir özellik size hem zamandan hem de yerden kazandırıyor. Yeni eklenen seçeneğe göre, kullanmadığınız uygulamalar, iPhone’un saklama alanı küçüldüğünde otomatik olarak siliniyor.

10. Koyulaştırılmış font desteği

Minik ama etkili bir tasarım değişikliği de genel fontlar üzerinde geliyor. Artık özellikle başlıklarda koyulaştırılmış format kullanılıyor.

ios-11-in-25-gizli-ozelligi-299663-1.

11. Siri ve Arama Ayarları birleştirildi

Ayarlar menüsünde Siri & Arama Ayarları bölümü açıldı. Böylece Siri ve Arama Ayarları bir araya getirildi.

12. Hesap ve Parola ekranı

Ayrıca Hesaplar & Parolalar adında yeni bir kategori de açıldı. Burada yapacağınız doğrulamanın ardından iCould ve e-posta hesaplarının şifrelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmak istermisiniz?

Yorum yaz