Kategoriler
Teknoloji

Drone uçurana hapis cezası

Drone uçurmak için yeni düzenlemeler getirildi

İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde izinsiz İnsansız Hava Aracı( Drone) uçuran kişi hakkında mahkeme hapis cezası verdi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yapılan suç duyurusuna istinaden açılan kamu davasında İnsansız Hava Aracı ile izinsiz uçuş yapmak, “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçu” olarak kabul edildi. Konuya ilişkin açıklama SHGM tarafından şöyle yapıldı;

Atatürk Havalimanı üzerinde izinsiz İHA uçuran kişiye hapis cezası verildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde izinsiz İnsansız Hava Aracı uçuran kişi hakkında yapılan suç duyurusuna istinaden açılan kamu dava sonucunda hapis cezası verilmiştir.

“İnsansız Hava Aracı ile İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde ve iniş/kalkış paternlerinde müsaadesiz olarak uçuş emniyetini tehlikeye atacak şekilde dakikalarca video çekimi yapan kişi hakkında SHGM tarafından “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak” suçu ile birlikte “2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanununun 93 üncü maddesinde yer alan fotoğraf çekme yasağının ihlali (2920 sayılı Kanun md.141) nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş ve açılan kamu davası sonucunda 19. Ceza Dairesinin 31.05.2017 tarih ve E.2017/115 E, Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 11 Kasım 2016 tarihli beraat kararı kaldırılarak, Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu işlediğine istinaden 5237 sayılı TCK’nın 179/1 maddesi uyarınca 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, takdiri indirim nedenleri ile 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, 5237 sayılı TCK’nın 231/11 maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına itiraz yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.”

Yazar Pınar Kaya

http://pkaya.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın