Kategoriler
Türk Sineması

Türkiye Sinemasında Ustalar Sergisi açıldı

 

turkiye-sinemasinda-ustalar-lutfi-akad-sergisi-acildi-

Türk Sinema severleri büyük bir heyecan bekliyor adeta sinema tarihimizin filmi şeklinde bir sergi.

İstanbul Modern, Türkiye sinemasının kurucu yönetmenlerine adadığı yeni bir sergi düzenledi. “Türkiye Sinemasında Usta-lar” adlı proje 95 yıllık yaşamı ve filmografisiyle sinemamızın hikaye-sini yansıtan Lütfi Akad ile başlıyor. Serginin yanı sıra usta yönetme-nin filmlerinden oluşan bir seçki de sinemaseverlerle buluşuyor bu güzel sergi insanı adeta bir zaman makinesine sokacak gibi duruyor.

İstanbul Modern, Türkiye sinemasına odaklanarak arşiv özelliği taşı-yan sergiler düzenlemeyi sürdürüyor. Sinemamızın 100. yılında gerçekleştirdiği “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” başlıklı araştırma sergisiyle bir ilke imza atan İstanbul Modern, şimdi de sinemamızın kurucu yönetmenlerine odaklandığı bir sergi sunuyor. “Türkiye Sinemasında Ustalar” projesinin ilk konuğu Lütfi Akad olacak.

Uzun yıllar tiyatronun etkisinde kalan sinemamıza farklı bir yön çize-rek, “Sinemacılar Dönemi”ni başlatan Lütfi Akad’ın aynı zamanda 100’üncü doğum yılını anan proje kapsamında usta yönetmenin farklı dönemlerini yansıtan 10 film gösterimine de yer veriliyor.

Ustasız usta
Sergide, Türkiye sinema tarihine adını “ustasız usta” olarak yazdırarak kendisinden sonra gelen yönetmenlere de geliştirdiği sinema diliyle öncülük eden Lütfi Akad’ın sinemasına ışık tutuyor. Sergi, yönetmenin filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini bir araya getiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleşen “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisinin danış-manlığını Burçak Evren, küratörlüğünü ise İstanbul Modern Sinema Bölü-mü Yöneticisi Müge Turan üstlendi. Sergi için özel olarak hazırlanan katalog da Türkiye sinemasının bir dönemine ışık tutan arşiv özelliği taşı-yor.

Sergi, 18 Mayıs-31 Aralık tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema fuayesinde gezilebilir.

Tarihler: 24 Mayıs 2016 Salı ~ 31 Aralık 2016 Cumartesi

Yer: İstanbul Modern

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Karaköy Beyoğlu İstanbul

Bir Cevap Yazın