Kategoriler
Sinema

Pepe Birlik Zamanı

Pepe severlerçocuklar için minik bir video hazırladım. Umarım beğenirsiniz 🙂

Türkiye’nin en sevilen çizgi film kahramanlarından olan Pepee’nin ilk sinema filmi “Birlik Zamanı” vizyona girdi. Düşyeri Çizgifilm ve Animasyon Stüdyosu’nun kurucusu, Pepee karakterinin yaratıcısı ve müzisyen Kıraç’ın eşi Ayşe Şule Bilgiç, film hakkında merak edilenleri anlattı. Bilgiç, tüm Türkiye’yi bu filmi izlemeye davet etti.


Pepee’ye bir sinema filmi yapma fikri ne zaman, nasıl ortaya çıktı?
– Aslına bakarsanız 8 senedir bunun hayalini kuruyoruz. Ama Türkiye’de çizgi film yapmak çok zor bir iş. Biz yapımlarımızın tamamını yerli iş gücü ile Türkiye’de üretiyoruz. Bir avuç Düşyeri çalışanının kurduğu bir düştü Pepee’nin sinema filmi. Artık gerçek oldu.

◊ Film dün vizyona girdi. İzleyenler yabancı animasyonlar kadar keyif alacak mı sizce?
– Alacak tabii. Çok heyecanlıyız. “Birlik Zamanı” filminde seyirciye farklı duyguları yaşatmak istedik. Önce biraz duygulanacağız, sonra müthiş bir maceraya şahit olacağız. Urfa-Göbeklitepe, Adıyaman-Nemrut, Kapadokya’da geçen bir macera…

◊ Filmin adı “Birlik Zamanı”. Geçirdiğimiz zor süreçlerden mi çıktı isim?
– Aslında biz Düşyeri Çizgifilm ve Animasyon Stüdyosu olarak kurulduğumuzdan beri hep bu söylemdeyiz. Ülkece bu kadar zor günlere girmeden önce de hep “Bir olmalıyız, birlik olmalıyız, farklılıklarımız hayata renk katıyor” diyorduk. Tabii ki ekip olarak biz de ülkenin geçirdiği süreçlerden etkileniyoruz. Şimdi bu söylemi daha yüksek sesle söylemek istedik. Filmin içinde bir de “Birlik Zamanı” adlı bir şarkı var. Tüm Türkiye hep bir ağızdan söylemek istiyoruz.

◊ Şarkı demişken, Pepee’nin şarkıları dillere düştü. Filmde de “Birlik Zamanı” şarkısı dışında şarkı var mı?
– Evet var. Pepee’nin şarkıları gerçekten çok etkili. Burada Kıraç imzasının yarattığı fark çok büyük. Pepee’nin dizisinde 156 şarkısı var. Tamamı Kıraç dokunuşu taşıyor. “Birlik Zamanı” filminde de toplam 8 şarkı var.

Düşyeri’nin Pepee filminden sonra seyirci ile buluşturmayı planladığı yeni projeler var mı?

– Olmaz mı? Biz sürekli düş kuruyoruz ve bu düşleri tek tek gerçekleştiriyoruz. Pepee’nin filminden sonra yeni bölümleri belki de yeni kanalında yayına başlayacak. 2017 Aralık ayında, Pepee mezunu dediğimiz 8 sene önce Pepee izlemeye başlayan ve şu an 8, 9, 10, 11 yaşlarında olan çocuklarımız için hedeflediğimiz “Aydamaya” dizimizin sinema filmi vizyona girecek. Aydamaya filmi Kültür Bakanlığı’nın desteklediği ve yine milli değerlerimize sahip çıkan çok özel bir prodüksiyon. Düşyeri bundan sonra her yıl bir, bazı yıllar iki sinema filmi ile beyazperdede olacak. Türkiye yerli animasyon filmlerine doyacak.

Bir Cevap Yazın