Kategoriler
Sanatsal Etkinlikler

Sevmek Güzel Meslek

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun retrospektif sergisi İzmir’den sonra Ankara’da. Serginin koordinatörü Fahri Özdemir ile serginin

BURAK ABATAY
@abatayburak

Türkiye sanat tarihinde gerek edebiyatta gerekse de resim sanatında çok sayıda eser veren Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun retrospektif sergisi ‘Sevmek Güzel Meslek’ adıyla İzmir’den sonra Ankara’da da sanatseverlerin ziyaretine açıldı. 7 Nisan’da Pharmactive ana sponsorluğunda CerModern’de sanatseverlere kapılarını açan sergi temmuz sonuna kadar açık olacak. Serginin koordinatörlüğünü Fahri Özdemir, küratörlüğünü ise İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstleniyor. Fahri Özdemir’le serginin detaylarını ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu konuştuk.

» Bedri Rahmi Eyüboğlu hem edebiyat için hem de resim için üreten az sayıdaki sanatçıdan biri. Bedri Rahmi algınız ne doğrultuda?

Birini diğerinden ayırt etmek zor ama şahsi düşüncem resim sanatındaki Bedri Rahmi… Bu düşünce kişilere göre değişebilir tabii. Bunu Bedri Rahmi’nin kendisi şöyle anlatır: “Şahsımla ilgili ressamlara soruyorlar, resmini bilmem ama şairler iyi şair olduğunu söylüyor; şairlere sorduklarında da şairliğini bilmem ama ressamlar iyi bir ressam olduğunu söylüyorlar. İşte ben bu iki uç arasında gidip geldim hep.”

Bedri Rahmi sadece şiir ya da resim yapmadı; sanatın birçok alanında üretimde bulundu. Örneğin resim, heykel, mozaik, şiir, deneme bunlardan bazıları.

» Sanatçının retrospektif sergisi fikri nasıl gelişti?

Beni çok etkilemiş biri Bedri Rahmi. Gerek aydın tutumu gerek büyük sanatçılığı kimi etkilemez ki? Bu bağlamda tabii ki sergisini düşüneceğim ilk isimlerden biri idi Bedri Rahmi Eyüboğlu. Folkart Gallery ve Pharmactive İlaç olarak 5 yıllık sanatsal planlamamızı yaparken de hemen ön plana çıktı Bedri Rahmi. Tabii bir de Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun torunu Rahmi’nin çok yakın dostum olması da serginin açılmasında büyük kolaylık oldu.

» Eyüboğlu’nun eserlerinin tamamına birden ulaşmak zor olmuş olsa gerek…

Yukarıda sözünü ettiğim Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun torunu Rahmi’nin varlığı işimizi çok kolaylaştırdı. Çünkü Rahmi hem dedesi Bedri Rahmi’nin hem de babaannesi Eren Eyüboğlu’nun eserlerini çok iyi koruyan ve gelecek kuşaklara aktarılması için elinden geleni yapan biri. Dolayısıyla sergiyi oluşturan eser ve objelerin yüzde 60’ını Rahmi’den sağladık. Geri kalan kısmını da başta Lucien Arkas ve Murat Balkan olmak üzere Türkiye’deki önemli koleksiyonerlerden edindik.

sevmek-guzel-meslek-294642-1.

» Önce İzmir’de sergilendi. Geri dönüşler nasıldı? Serginin içeriğinden bahseder misiniz?

Beklentimizin çok üstünde oldu. İki ayda 48 bin kişi izledi sergiyi; Folkart Gallery olarak bir rekora imza attık İzmir’de. Tabii Bedri Bey’in sergisi sıradan bir sergi değildi. İlk eserinden son eserine kadar tüm süreçten eserlere ve objelere yer verdik. Yaklaşık 160 adet çeşitli sanat disiplinlerinde ürettiği eserlerinin yanı sıra 300’e yakın da obje vardı. Örneğin Âşık Veysel ve Ruhi Su’nun kullandığı sazdan tutun da Orhan Veli’nin yazdıkları mektuplara kadar; kendi yazışmalarından tutun da yaptığı mektup zarflarına kadar birçok obje yer aldı. Ayrıca sergide büyük aşk yaşadığı ve uğruna şiirler yazıp resimler yaptığı Mari Gerekmezyan’ın; başka bir deyimle ‘Karadut’un yaptığı Bedri Rahmi büstü de sergide yer aldı. Bu çok kapsamlı serginin dönüşü de kuşkusuz iyi olacaktı. Ve iyi de oldu. Daha önce de söylediğim gibi 48 bin kişinin izlemesi de bu serginin başarılı olduğunu gösterdi bize.

» ‘Sevmek Güzel Meslek’ Bedri Rahmi Eyüboğlu retrospektif sergisi şimdi Ankara’da.

Evet Pharmactive İlaç’ın ana sponsorluğunda Ankara CernModern’de. Sanatseverler sergiyi temmuz sonuna kadar izleyebilir. İlk 25 günde 30 bin izleyiciyi geçti. Sergi sonunda da Ankara’da da yeni bir rekor kıracağımızı sanıyorum. Tabii ki sanat direktörlüğünü yaptığım Folkart Gallery ve Pharmactive İlaç da bu sonuçtan çok memnun olduğundan dolayı sergiyi İzmir ve Ankara’nın dışında başka şehirlere de taşıma kararı aldık. Umarım bu şehirlerde de başarıya ulaşırız.

Yazar Pınar Kaya

http://pkaya.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın