Kategoriler
Müzik

Piyanist Lubomyr Melnyk Türkiye’ye geliyor

6073035  images

Yaşayan en hızlı piyanist Lubomyr Melnyk Türkiye’ye geliyor…

Zorlu PSM, kendi türleri içinde yarattığı özgün tarzlarıyla öne çıkan Lubomyr Melnyk ve Fennesz’in deneysel performanslarını 4 Kasım’da ardı ardına Drama Sahnesi’ne taşıyor.

Küçük yaşta aldığı klasik müzik eğitiminin ardından 70’li yıllarda minimalist müzik akımından etkilenerek öncüsü olduğu “Continuous Music” türünde özgün eserler üreten Melynk, 4 Kasım’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde farklı bir performansa imza atmaya geliyor.

Glitch, noise ve ambient’a yakın duran ve aynı zamanda birçok farklı elektronik müzik sound’u arasında başarılı geçişler yapabilen ve gitarı ile laptop’unu kullanarak çok katmanlı bestelere imza atan Fennesz ise özgün müziğini Melnyk’in hemen ardından aynı sahnede müzikseverlerle paylaşıyor.

LUBOMYR MELNYK SANİYEDE 19.5 NOTA ÇALIYOR

1948 yılında Münih’te doğan, Paris Operası’nda Carolyn Carlson ile birlikte çalışan Ukraynalı besteci ve piyanist Lubomyr Melnyk, dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti olarak biliniyor. Melnyk, 1985 yılında İsveç’teki Sigtuna Stiftelsen’deki performansında saniyede 19.5 nota çalarak bir dünya rekorunun sahibi oldu. Sanatçı, 60 dakika boyunca koruduğu 13 nota/saniye hızıyla bastığı 93.650 notayla piyanoda bir saatte en fazla nota çalma alanında da dünya rekorunun sahibi konumunda.

Bir Cevap Yazın