Kategoriler
Gösteriler & Topluluklar

Uluslararası D Marin Klasik Müzik Festivali

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen orkestralarıyla müzisyenlerini ağırlayan Uluslararası D Marin Klasik Müzik Festivali, 13. yılında “Bodrum Müzik Festivali” adıyla 12-16 Ağustos’ta müzikseverlerle buluşacak.

Basın toplantısında konuşan Pozitif Üst Yöneticisi Cem Yegül, kemikleşmiş dinleyici kitlesine ulaşan festivalin artık yurt dışında da bilinirliğinin arttığını söyledi.

Yegül, festivalde klasik müziğin yanı sıra diğer müzik türlerine de yer verileceğini aktararak, “Festivali bütün yarımadaya yayacağız. Bodrum’u bir anlamda sahipleneceğiz. Bodrum’un gelişmesi ve bir destinasyon festivali olması yolunda çalışacağız.” dedi.

“Avrupa Festivaller Birliğine üye 39 festivalden biri”

Doğuş Grubu Üst Yöneticisi Hüsnü Akhan, festivalin 12 yıl önceki bir hayalden doğduğunu dile getirerek, “Bu 12 yıllık süreçte uluslararası evrensel müziğin tınılarını ve bu müziğin büyüsünü yaşamak isteyen binlerce müziksevere ulaştığımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Festivalin 5. yılında Avrupa Festivaller Birliğine üye olduğunu hatırlatan Akhan, Avrupa’da sadece 39 festivalin bu birliğe üye olduğuna dikkati çekti.

Yunanistan’dan da kombine bilet alarak festivale gelenlerin olduğunu belirten Akhan, festivalden elde edilen bilet gelirinin tamamının Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfına bağışlanacağını bildirdi.

Festival Alice Sara Ott konseriyle başlayacak

Yenilenen festival, piyanist Alice Sara Ott’un Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası eşliğinde 12 Ağustos’ta vereceği konserle başlayacak. Selçuk Yöntem’in anlatıcı olarak D Marin Turgut Reis’te sahne alacağı konseri, şef Rengim Gökmen yönetecek.

Festival kapsamında 13 Ağustos’ta Emma Shapplin ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 14 Ağustos’ta Leticia Moreno ile State Academic Symphony Orchestra, 15 Ağustos’ta Fazıl Say ile State Academic Symphony Orchestra, 16 Ağustos’ta ise Kerem Görsev Trio ile Karşıyaka Oda Orkestrası aynı sahneyi paylaşacak.

Akşam, sabah ve gün batımı konserleri, söyleşiler, çocuk atölyeleri, film gösterimi gibi çok sayıda yan etkinliğin de yapılacağı festivalde ayrıca Gaia Gallery iş birliğiyle hazırlanan “Social Circus” isimli sergi ziyarete açık olacak.

Festival, 16 Ağustos’ta sona erecek. 

Yazar Pınar Kaya

http://pkaya.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın