Kategoriler
Şiir

Kadıköy duvarlarında Nâzım Hikmet şiirleri

Kadıköy Belediyesi, Nazım Hikmet’in şiirlerini Kadıköy duvarlarına taşıdı.Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü bir yıl

Kadıköy Belediyesi, Nazım Hikmet’in şiirlerini Kadıköy duvarlarına taşıdı.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü bir yıl önce, Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini arttırmak amacıyla ‘Yaşayan Sokaklar’ projesini başlatmıştı.

Cemal Süreya’nın şiirlerinin kaldırım taşlarına yazılmasıyla başlayan proje, Güneşi İçenlerin Türküsü, Kerem Gibi, Memleketimden İnsan Manzaraları ve daha pek çok şiiri ile edebiyatımıza damgasını vuran Nâzım Hikmet’le devam ediyor.

Nâzım Hikmet’in şiirleri ölüm yıldönümü olan 3 Haziran öncesi Ali Suavi Sokak’ta bulunan Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin duvarlarına ve Moda Caddesi’ndeki bloklara asıldı. Kadıköy sokaklarında yürüyenlere Nâzım Hikmet’in 20 farklı dizesi yol arkadaşlığı yapacak.

kadikoy-duvarlarinda-bir-komunist-nazim-hikmet-296650-1.

Kitap Günlerinde Nâzım’a saygı
Kadıköy Belediyesi tarafından Haydarpaşa Gar’ında düzenlenen Kitap Günleri’nde Nâzım Hikmet iki ayrı etkinlikle anılacak. Bugün yapılacak iki ayrı söyleşinin ilki saat 16.00’da M. Melih Güneş’in konuşmacı olarak katılacağı ‘Nâzım Hikmet: 1951-2017’, ikincisi ise saat 19.00’da Emin Karaca, Cengiz Hakkı Zariç’in konuşmacı olarak katılacakları ‘Deniz Üstünde Nâzım Hikmet’ söyleşisi olacak.

Bir Cevap Yazın