Kategoriler
Kitaplar

Dergah Yayınları:3 Yeni Kitap

paris-bessehir-mahya

Dergah yayınlarından güzel 3 yeni baskılı kitap.

Dergah yayınlarında güzellikler devam ediyor yakın zamanda piyasaya çıkan 3 yeni baskılı kitap:

‘Bir Başka Paris’, ‘Beş Şehir’ ve ‘Mahya: Müslüman İstanbul’a Mahsus Bir Gelenek’. Bu kitapların ortak ve ilgi çeken yanı büyük boy, fotoğraflı ve güzel kağıda basılmaları.

Bir Başka Paris

Bir Başka Paris,Orhan Okay’ın Paris seyahatlerinde çektiği fotoğraflar ile Paris’e dair yazılarını ihtiva eden bir eser. Ağırlıklı olarak Okay’ın 1963-65 yılları arasında Paris’te bulunduğu sırada çektiği fotoğraflardan oluşuyor. (Nevadirden de olsa Hoca’nın 1978’de gidişine ait fotoğraflar mevcut.)

Kitabın adının ortaya çıkış hikayesi: Okay bu ismi Yahya Kemal’in Paris’ine nazire yaparak kullanıyor. Yahya Kemal Paris’te bulunduğu vakit şehir güzel devrini yaşıyordu. Ancak Okay’ın gittiği Paris iki dünya savaşının yıprattığı bir kentti. Buna rağmen Orhan Okay şehirde aynı ruhu ararcasına hareket ediyor ve şehre ruhuna dair ne varsa temas etmeye çalışıyor.

300 den fazla fotoğraf mevcut kitapta ve bunlar daha yüzlercesinin içinden seçilmiş. Fotoğraflar her han herşey karşınıza çıkabiliyor,bir anıt ve ya bir insan hepside güzel detaylarla adlandırılmış.Orhan Okay kitaba İstanbul’dan yola çıkışından itibaren başlıyor. Gemiden hbr-bka-pars[1]atıralar sunuyor. 2 sene kalacağı Paris’e dair ilk gözlemlerini aktarıyor. Paris’teki son Osmanlılardan bahsediyor. Müzeler, heykeller, tablolar, parklar, ormanlar Hocanın kaleminden anlatılıyor. Bir Başka Paris’te kente dair ne varsa yer buluyor kendine.

Kitapta, 50 sene öncesinin, iki dünya savaşının yıprattığı Paris’ten gördüklerini hissettiklerini aktarılıyor. Bir zamanların rüya şehri Paris’e dair bir ilim adamının şahitliğini belgelediği mutlak görülmesi gereken bir eser ortaya çıkmış oluyor.

Beş Şehir

İkinci kitap Beş Şehir. Beş Şehir belki de Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en kült eseridir. Kısa, anlatımı akıcı, Tanpınar’ın dil ve üslubunu görmek için vazgeçilmez bir eserdir. Okuma listelerinin başında olan bu eser Beşir Ayvazoğlutarafından notlandırılıp fotoğraflarla bezenerek yeniden yayınlandı. Kitabın bu yeni baskısı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın gezdiği dönemdeki beş şehri o döneme ait fotoğraflarla sunuyor.

bes-sehir[1]Ayvazoğlu’nun kitap için çok uğraştığına şahit olmuştum birkaç kez. Bir ismin tahkiki için onlarca kitap karıştırıp onlarca hocaya danıştığını kendisinden duydum. Tanpınar gibi söylediğini “aklındaki estet imbikten süzerek” kağıda döken bir yazarın belki de tam anlamıyla hiçbir zaman ulaşılamayacak olan kaynaklarına gidip bahsettiklerinin doğruluğunu/yanlışlığını ortaya koymak muhakkak ki muazzam bir iş. Ayvazoğlu, lise talebelerine, ne okuyayım diyenlere “önce bir Beş Şehir’i oku” dediğini, ancak eseri hazırlarken aslında bu eserin hiç de öyle kolay anlaşılacak, hatta belli bir birikim olmadan anlaşılabilecek bir eser olmadığı kanısına vardığını aktarmıştı kitabın tanıtım toplantısında.

Kitabın başında gayet değerli bir giriş yazısı kaleme almış Ayvazoğlu. Burada Beş Şehir’in nasıl kaleme alındığı, baskıları, kitabın muhteviyatı,Mehmet Kaplan’ın tıpkı bu baskıda olduğu gibi vefatından kısa bir süre önce fotoğraflarlaBeş Şehir baskısı hazırlamak istediği anlatılmış. Beş Şehir’i müteaddiden okumuş olanların dahi bu yazıya bakmaları gerek kanaatindeyiz (Dergâh dergisinin Temmuz 2016 sayısında Ayvazoğlu ile bu kitaba dair bir sohbet mevcut, ilgililerine bildirelim).

Beş Şehir’i dönemin fotoğrafları ve Ayvazoğlu’nun çeşitli noktalara temas eden açıklamaları ile birlikte okumak hem Tanpınar’ın dünyasına bir nebze daha nüfuz edebilmek, hem de bir zamanların Türkiye’sini görmek için çok değerli bir fırsat.

Müslüman İstanbul’a Mahsus Bir Gelenek: Mahya

Mahya-Kapak.inddSon kitap ise İsmail Kara’nın hazırladığı Mahya kitabı. Mahya bize her Müslüman beldede ramazan geldi mi semayı süsleyen bir olmazsa olmaz gelir. Ancak oysa ki bu sadece Müslüman İstanbul’a has bir gelenektir. İsmail Kara bu kitabında bize bu tarihî seyri sunuyor.

Mahyalara dair ilk çalışmalar bir zamanlar kendisi de mahyacı çıraklığı yapmış olan Süheyl Ünver tarafından 1932 yılında yapılmış. Ünver sonradan mahyalara dair araştırmalarına devam etmiş. Kara da kendi kitabının Süheyl Ünver’in bu araştırmalarına mütevazı bir zeyl olarak görülmesinden yana.

Kitap dini kültürün içerisinde doğmuş mahyanın, mahyayı seyreyleyen ahaliye, edebiyata, sanata, dile nasıl ve ne şekilde sirayet ettiğini irdeliyor. Bunlar şüphesiz sırf kelimeler ile anlatılsa kuru kalacaktı. Kitaba letafeti, Hoca’nın değindiği meselelerin yanında kullanılan 200’ün üzerinde görsel katıyor. Çizimler, resimler, fotoğraflar ışıklı bir dünyayı gözler önüne seriyor. Mahya kitabı hayatımızın on ikide birinde kendine has yer tutan bir güzelliğe dair okunması, görsellerin incelenmesi gereken bir kitap.

Bir Cevap Yazın