Kategoriler
Edebiyat

Anthony Burgess’in kayıp argo sözlüğü bulundu

Çoğunlukla kült romanı Otomatik Portakal ile tanınan yazar Anthony Burgess bu romanı için fütüristik bir argo da yaratmıştı. Bu

Çoğunlukla kült romanı Otomatik Portakal ile tanınan yazar Anthony Burgess bu romanı için fütüristik bir argo da yaratmıştı. Bu sokak dili yazarı öylesine etkilemişti ki Anthony Burgess bu kez bir sözlük yazma işine girişmişti. Ancak yazarın 50 yıldan da uzun bir süre evvel üzerinde çalışmaya başladığı bu sözlüğün akıbeti belirsiz kalmıştı. Anthony Burgess’in kayıp argo sözlüğü sonunda bulundu.

SabitFikir’de yer alan habere göre, sözlük, yazarın adına kurulan International Anthony Burgess Foundation’ın arşivleri arasından gün yüzüne çıkarıldı. Vakfın arşivcisi Anna Edwards yaptığı açıklamada “Koleksiyonumuz için böyle önemli ve heyecan verici keşiflerde bulunmak bizleri heyecanlandırıyor. Sözlüğün bazı kısımlarını bazı eski çarşafların altında bulunan bir karton kutunun içinde bulduk. Bana kalırsa bu belgeleri daha evvel keşfedemememizin sebebi kutunun edebi metinlerden ziyade ev eşyası ile doluymuş gibi görünmesidir,” dedi.

1993 yılında hayatını kaybeden Burgess sözlükten otobiyografisinin ikinci cildinde bahsediyor ve sözlük hakkında “Herkes o elyazmalarının kaybolduğunu varsaydı,” diyordu. Vakfın araştırmacılarından Graham Foster da kısmen tamamlanmış sözlüğün önemli bir keşif olduğunu belirtiyor ve sözlüğün şimdiye dek hiç yayımlanmadığının altını çiziyor.

Yazar Pınar Kaya

http://pkaya.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın